Bemutatkozás

 Tarján Krisztián – Tai Chi oktató Gödöllő

Tai Chi oktató (Laoshi) , a gödöllői Yi Tai Chi iskola vezetője

Több, mint 20 éve éve foglalkozom harcművészetek gyakorlásával és a belső erős Tai Chi Chuan-nal  még 2010-ben ismerkedtem meg. Sokat köszönhetek volt mestereimnek, oktatóimnak és gyakorlótársaimnak, akik nélkül nem lennék az, aki ma vagyok.

A harcművészetekkel való első találkozásom a koreai eredetű Taekwondo-val kezdődött, melyet még tinédzserként kezdtem el gyakorolni Hegyes Imre mester vezetése alatt. Ez a stílus egy főleg rúgásokra épülő sport- és harcművészet, amelynek szakszerűen történő kivitelezése miatt elengedhetetlen volt a sok nyújtógyakorlat végzése.

Pár év elteltével a kínai harcművészetek egyik nagyon érdekes irányzatát, a Chow Gar Déli Imádkozó Sáska Kung Fu-t kezdtem el űzni, ahol alkalmam volt magasan képzett haladó tanítványokkal, illetve magával a stílust vezető kínai nagymesterrel is személyesen edzeni.

2010-2011 között a – Prutkay Csaba vezette – Yi Wu Tang egyesületben ismereteket szereztem a dél-kínai Lam Gar Hung Kuen stílusban is.

A fizikai alapozáson túlmenően ezek a Kungfu irányzatok megtanították számomra, hogy milyen fontos a türelem és a kitartás. A Chow Gar Déli Imádkozó Sáska Kung Fu, módszereiben ötvözi a kemény és lágy megközelítési elveket,  melynek 7 éves, kitartó gyakorlása vezetett el odáig, hogy érdeklődésem teljes egészében a kínai harcművészetek “belső erős”, lágy irányzata, azaz a Tai Chi Chuan felé fordult.

2010 óta gyakorolom a Wu és Yang stílusokon alapuló Tai Chi Chuan belső erős rendszerét, amelyet Nyírő Péter közvetlen magántanítványaként kezdtem el gyakorolni. Péter a Kínában élő Zou Jie mester „ajtón belüli” tanítványa. Szorgalmamnak és kitartásomnak köszönhetően időközben magam is beavatottja lettem a stílusunknak és megtapasztaltam azt, hogy az általunk gyakorolt Tai Chi Chuan belső ereje a lágyságból, valamint a figyelem („Yi”), azaz a tudatos jelenlét használatából fakad. Az így és ezzel végzett mozdulatok egyfajta ténylegesen is megnyilvánuló Belső-Erőt hoznak létre.
Ennek a megtapasztalása, azaz a lágyságból megszülető erő tovább fokozta érdeklődésemet ez iránt a különleges kínai művészet iránt, melynek köszönhetően azóta már nem csak gyakorolom, de tanulmányozom és kutatom is a Tai Chi Chuan belső erős (Nei-Kung) módszereit.

Célom az, hogy szélesebb rétegekkel is megismertessem ennek az általunk gyakorolt különleges- és összetett kínai harci művészetnek a mozgásanyagát, illetve sajátosságait, amely azonkívül, hogy jótékony hatással bír a testre és speciális gyakorlatai pedig erővel és energiával töltik fel a mozdulatokat, emellett a figyelemhasználat mélyebb megismerésével megtanítja a gyakorlóját a belső ellazításra és ezáltal a mozdulatok tudatos és érzetszintű kigyakorlására.

Ezért 2022. nyarától kezdve, immáron szervezett keretek tanítom Gödöllőn az általunk képviselt és a Wu stílus mozgásanyagára épülő, belső-erős Tai Chi Chuan-t.

Az iskola neve: Yi Tai Chi Chuan, amely a gyakorlásunkban a Belső munka, azaz a „Nei Kung”  fontosságára utal.

Tarján Krisztián – Tai Chi oktató Gödöllő

Nyírő Péter – Lao Shi

Tai Chi oktató

Nyírő Péter vagyok, 1954-ben születtem és 1982 óta foglalkozom harcművészetek különböző stílusaival.
Először az akkoriban elérhető harcművészeteket gyakoroltam, úgymint Kyokushin Karatét 10 évig, majd a Déli Hosszú Ököl Kung-Fu stílust.

1992-ben találkoztam először a Yang stílusú Tai Chi Chuan-nal, egyidejűleg a Ba Kua Chang-gal , mely stílusokat 1998-ig gyakoroltam. Ezt követően, 1998-tól a Chen stílusú Tai Chi Chuan-t kezdtem el tanulni egészen 2001-ig, de közben mintegy 2 évig katonai közel harcot is volt szerencsém gyakorolni.

Jelenlegi mesteremmel 2001-ben találkoztam. Első találkozásunkkor megrázó élményben volt részem, ugyanis mesterem demonstrálta rajtam a Tai Chi Chuan-nak a különleges (lágyságból megszülető) erejét. Ennek hatására elkezdtem azt a fajta belső munkán-  és lágyságon alapuló Tai Chi stílust tanulni, amelyet mesterem is képvisel, melyet mi később Nei Kung („Belső munkára épülő”) Tai Chi-nak  kereszteltünk el. A belső munka a figyelem („Yi”) használatát jelenti.

Mivel mesteremmel közösen beszélt nyelvünk nem volt, így amit mutatott azt gyakorolnom kellett, majd az éppen aktuális gyakorlatot egy kínai diáktársamnak megtanítva az elért eredmény igazolta vissza azt, hogy „jól raktam-e össze” a tanultakat.
Ez a tanulási módszer megtanított engem a dolgok és történések elfogulatlan megfigyelésére és modellezésére, valamint az európai ember gondolkozásmódjával járható gyakorlási módszer megalkotására. Ugyanis a gyakorlást csak az eredmény verifikálhatja.
Ezen megismert úton haladok azóta is, lehetőségeim szerinti kínai mesterem időnkénti személyes felkeresésével.

Szigeti Márton

Senior magán-tanítvány

Gimnazista éveim vége felé Krav Maga-t tanultam, amit a mai napig nagyon hatékony önvédelmi rendszernek tartok.
2006 óta érdeklődöm a kínai harcművészetek iránt. Ekkor kezdtem el Xing Yi Quan-t gyakorolni, majd hosszabb, külföldi tanulmányút után Yiquan-t.

Ez volt az a stílus, ami igazán elindított a belső harcművészetek útján, az ott megismert alapok fontos szerepet játszottak a későbbi Tai Chi tanulmányaimban. A mai napig hálával gondolok a régi csoportra, gyakorlótársakra, tanárunkra. A Yiquan alapvetően lágy, illetve félkemény harcművészet, ami a Xing Yi Quan-hoz áll közel, manapság a különböző iskolák eltérő módon tanítják.

2009 végén egy sorsdöntő találkozás révén fogtam bele a Tai Chi Chuan tanulmányozásába, szisztematikusan pár évvel később kezdtem el gyakorolni. Ami számomra fantasztikus a Tai Chi-ban, a sok belső felismerés, az először nehéznek tűnő, majd egyre jobban felfogott, logikusan, egyénileg megnyilvánuló belső erő és annak rendszerszerűsége.
Pétertől és Krisztiántól rengeteget tanultam az évek során, ahogy nőtt a megértésem, úgy nőtt a lelkesedésem.

2014 óta, mint Tarján Krisztián magántanítványa gyakorolom a „belső munkán” alapuló Tai Chi Chuan-t.

Nagyon jó, hogy van egy, a Belső-Erőt valóban ismerő- és készség szinten használó Tai Chi oktató Gödöllő(n).